Ukrajna is elvérezhet Zelenszkij Magyarország és Szlovákia elleni kegyetlen bosszújában
Az ukrán elnök nem is Oroszországnak akart ártani elsősorban.
Míg 2010-ben a legolcsóbb európai gázárak listáján Magyarország csupán a 16. helyen szerepelt, addig 2020-ban már másodikak voltunk.
Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin találkozóján az egyik legfontosabb téma a gázmegállapodás volt, ami annak tükrében fontos kérdés, hogy Magyarország földgázfelhasználása évi 9-10 milliárd köbméter.
A Gazprommal – amely megkerülhetetlen, megbízható partner a kontinens földgázellátásában – tavaly szeptemberben megkötött tíz plusz öt évre szóló gázvásárlási szerződés évente 4,5 milliárd köbméterről szól, amelyből 1 milliárd köbméter gáz Ausztrián, 3,5 milliárd pedig Szerbián keresztül érkezik. A megállapodás árazása rugalmasabb és kedvezőbb, mint a tavaly lejárté, lehetővé teszi, hogy a kormány megőrizze a rezsicsökkentés vívmányait és azt, hogy a magyar fogyasztók hosszú távon is versenyképes áron jussanak hozzá a földgázhoz.
A magyar miniszterelnök kezdeményezte, hogy évente további 1 milliárd köbméterrel növeljék meg a gázmennyiséget a déli szállítási útvonalon. A megállapodás aláírásából fakadóan az orosz gázszállítás 2036-ig biztosított lesz Magyarország felé. Ez már csak azért is fontos, mert Magyarországon a magyar háztartások védelme érdekében rezsicsökkentés van érvényben, amely nem lenne fenntartható az orosz gáz nélkül, eközben Európa nyugati felén a gáz és az áram ára két-háromszorosára nőtt.
Míg 2010-ben a legolcsóbb európai gázárak listáján Magyarország csupán a 15. helyen szerepelt (az Egyesült Királyságot beszámítva 16. helyen), addig 2020-ban már másodikak voltunk.
Európa földgázimportjának közel felét egyébként a Gazprom szállította tavaly. Eközben Európában csökken a földgázkitermelés, az LNG (Liquefied natural gas)-szállítások főként Ázsiára fókuszálnak.
(Fotó: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Jelena Viktorovna Burmisztrova, a Gazprom elnökhelyettese kezet fog, miután Dmitrij Jevgenyevics Averkin, a Gazprom export vezérigazgató-helyettese /b/ és Kóbor György, az MVM Zrt. elnök-vezérigazgatója /j2/ aláírta az újabb hosszú távú gázvásárlási szerződést a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2021. szeptember 27-én.MTI/Szigetváry Zsolt)